Jesteś kierowcą C+E? Sprawdź, jak uzyskać niemiecką emeryturę!

Jesteś kierowcą C+E? Sprawdź, jak uzyskać niemiecką emeryturę!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, wszystkich mieszkańców tego kraju obowiązują ogólne przepisy europejskiej polityki społecznej. Oznacza to, że podejmując pracę za granicą, mogą oni ubiegać się o szereg świadczeń. Jesteś kierowcą C+E zatrudnionym w Niemczech, a w najbliższym czasie planujesz przejść na emeryturę? Z niniejszego artykułu dowiesz się, czy przysługuje Ci do niej prawo oraz jakie formalności musisz spełnić, aby otrzymać to świadczenie.

Emerytura niemiecka a zameldowanie w Polsce

Czy możesz otrzymać niemiecką emeryturę, a jednocześnie być na zameldowany na pobyt stały w Polsce? Okazuje się, że tak. Zgodnie z prawem niemieckim, do pobierania tego świadczenia jest upoważniona każda osoba, która została zatrudniona na podstawie legalnej umowy. Nie ma zatem znaczenia, gdzie jesteś zameldowany na pobyt stały. Liczy się przede wszystkim to, do której kasy emerytalnej odkładałeś składki, a także ile lat przepracowałeś za zachodnią granicą Polski.

Niemiecka emerytura dla Polaka – jak ją uzyskać?

O rozpoczęciu pobierania niemieckiej emerytury możesz zacząć myśleć, gdy ukończysz 67. rok życia. Jest to wiek minimalny, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Chcąc ubiegać się o to świadczenie, musisz oficjalnie przepracować w Niemczech co najmniej rok, a przez ostatnie pięć lat płacić choćby minimalne składki emerytalne. Tylko w takiej sytuacji zostaniesz objęty ubezpieczeniem. Ważne jest również, abyś pamiętał, że emerytura nie jest przyznawana automatycznie. Aby ją otrzymać, musisz złożyć odpowiedni wniosek.

Jak złożyć wniosek o emeryturę niemiecką?

Niemiecka emerytura – wniosek o przyznanie tego świadczenia możesz złożyć na trzy sposoby: online, drogą pocztową lub osobiście. Najlepiej, aby odbyło się to co najmniej trzy miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wówczas urząd w Niemczech otrzyma wystarczająco dużo czasu, aby zweryfikować wniosek.

Jakie dokumenty do niemieckiej emerytury?

Jednym z podstawowych wymogów jest posiadanie SV-Nummer, czyli odpowiednika polskiego numeru PESEL. Wraz z poprawnie wypełnionym wnioskiem, do sporządzenia zeznania są potrzebne również takie informacje oraz dokumenty jak:

  • Numer identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) oraz ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherungsnummer);
  • Kopia dowolnego dokumentu tożsamości; 
  • Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym;
  • Zaświadczenia potwierdzające zdobycie odpowiedniego wykształcenia;
  • Akty urodzenia dzieci;
  • Numer konta bankowego, na które ma zostać przesyłana emerytura;
  • Jeśli taka sytuacja miała miejsce – dowody na przebycie poważnej choroby lub doznania kontuzji, w wyniku czego przez pewien okres nie mogłeś podjąć zatrudnienia.

Aby proces związany z przyznaniem emerytury w Niemczech stał się prostszy, warto zbierać także wszystkie dokumenty potwierdzające opłacanie składek. Pamiętaj również, że nie musisz posiadać zagranicznego konta bankowego. Emerytura może być przelewana na rachunek prowadzony w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Ile wynosi niemiecka emerytura?

Wysokość niemieckiej emerytury zależy od trzech czynników: wysokości zarobków i opłacanych składek, przepracowanych lat i punktów emerytalnych, a także współczynnika wartości emerytury i przejścia na emeryturę. Wyliczyć ją może jedynie odpowiednia instytucja finansowa. Jest to dokonywane na takiej samej zasadzie, co dla obywatela Niemiec.

Czy emerytura niemiecka i polska się łączą?

Przebyte okresy składkowe nie łączą się ze sobą. Nie ma znaczenia, w ilu państwach pracowałeś – zawsze przysługują Ci odrębne świadczenia. W przypadku podjęcia pracy w Polsce i Niemczech, Twoje uprawnienia emerytalne ustalą urzędy w tych dwóch krajach.

Emerytura niemiecka dla kierowcy C+E a zatrudnienie przez agencję rekrutacyjną

Na emeryturę z Niemiec możesz liczyć zarówno w przypadku, gdy zatrudniłeś się zarówno bezpośrednio u pracodawcy, jak i znalazłeś pracę za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej. Tego typu instytucje zawsze podpisują niemiecką umowę, wobec czego nie musisz obawiać się, że składki nie będą odprowadzane w odpowiednim kraju.

Artykuł powstał przy współpracy z Agencją pracy dungito.pl

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*