Artykuł sponsorowany
Transport wielkogabarytowych towarów może być problematyczny. Przewożenie mebli, dużego AGD czy małych pojazdów to często nie lada zagwostka. Posiadanie przyczepy może skutecznie ułatwić życie i rozwiązać te problemy. Jakie są rodzaje przyczep oraz co można na nich przewieźć? Podpowiadamy!
Jednym z bardziej specyficznych i często wykorzystywanych rodzajów przyczep są przyczepy podłodziowe. Służą one wyłącznie do przewozu i transportu łódek oraz łodzi motorowodnych. Ich kształt jest zaprojektowany specjalnie w taki sposób, aby był jak najbardziej ergonomiczny, a przy tym lekki i bezpieczny dla auta.
Dzięki posiadaniu przyczepy do transportu łodzi możesz w łatwy i całkowicie legalny sposób przewieźć swoją łódkę czy motorówkę nad wodę. Przyczepy do skuterów wodnych mają zupełnie inny kształt i posiadają zabezpieczenie z tyłu, podczas gdy na przyczepie podłodziowej łódkę przed upadkiem chronią specjalne blokady.
Najbardziej popularnym rodzajem przyczep samochodowych są zwykłe przyczepki otwarte. Są one bardzo uniwersalne i mogą służyć do przewozu właściwie wszystkiego. Możesz wywieźć na nich stare meble z mieszkania, sprzęt AGD, materiały budowlane czy ciężkie urządzenia, na przykład agregat.
W przypadku przyczepy otwartej musisz jednak pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu towarów przed upadkiem. musisz także oznaczyć wszystkie wystające poza granice przyczepy elementy za pomocą pomarańczowej chorągiewki lub chociaż skrawka materiału w tym kolorze. Przyczepa otwarta nie jest jednak najlepszym wyborem do transportu bagażu lub towaru na sprzedaż.
Jeśli chodzi o przewóz walizek uczestników wycieczek czy bagaży na długie rodzinne wakacje, zamknięta przyczepa zakrywana plandeką sprawdzi się doskonale. Ten rodzaj przyczepy samochodowej fantastycznie chroni bagaż przed deszczem, wiatrem oraz promieniami słońca, choć nie wysoką temperaturą.
Z racji tego, że plandeka chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zjawiskami pogodowymi, może służyć do przewozu towarów z magazynu do sklepu lub z fabryki do magazynu. Można też przewozić na niej opał, na przykład drewno, węgiel albo pellet drewniany, który nawet w przypadku deszczu nie zamoknie w czasie transportu. W upalne dni nie można jednak przewozić pod plandeką mięs, serów oraz innego nabiału, a także mrożonek, które wymagają niskiej temperatury. Gumowa narzuta nie stanowi bowiem żadnej izolacji termicznej, a mało tego, mocno się nagrzewa i zatrzymuje ciepło.
Przewóz zwierząt na wystawy albo na nowe miejsce pobytu ze skupu może być problematyczny. Jeśli często bywasz na przykład na wystawach koni lub zawodach, na które musisz dowieźć swoje zwierzę, warto zainwestować w specjalną przyczepę do tego celu. Pozwala ona na bezpieczne i w miarę komfortowe przewiezienie konia lub innego dużego zwierzęcia samochodem osobowym lub ewentualnie autem terenowym. Dzięki temu unikniesz w przyszłości problemów z transportem zwierząt oraz generowania dodatkowych kosztów związanych z wynajmem przyczepy oraz kierowcy.
Transportowanie dużych rzeczy nie musi być problemem i dużym wydatkiem. Dzięki zakupowi własnej przyczepy samochodowej, dobranej do Twoich potrzeb możesz bez problemu przewozić skutery wodne, meble czy zwierzęta gospodarskie tam, gdzie chcesz.
zdj. główne: Markus Winkler/unsplash.com